Pagaliau radau laiko ir susiruošiau išmatuoti savojo Nikon FE2 užrakto greitį.
Šis aparatas man labai patinka. Nedidukas, lengvas ir atsparus netikėtiems vaiko išmislams. Jį gavus teko keisti veidrodžio amortizatorių, taip pat visas tarpines. Buvo labai lengva išimt valymui fokusavimo ekraną. Sutvarkius ir išvalius dabar jis kaip naujas, na gal tik kampai šen bei ten truputį aptrinti.
Fotografuoti juo tikrai patogu ir paprasta. Vaizdas pro ieškiklį šviesus ir didelis, nepalyginsi su skaitmeniniu nepilno kadro fotoaparatu. Labai patogi eksponometro rodyklė ieškiklyje, visi nustatymai kaip ant delno, o prireikus greitai, ar naktį ilgam išlaikymui, visada gali nustatyti fotografuoti automatiniu režimu. Blykstė veikia automatiniu TTL režimu. Taip pat jam tinka nuotolinio paleidimo laidelis nuo 1938 m. Agfos! Argi ne nuostabu? Kodėl naujausiuose fotoaparatuose nebėra to sriegio, juk taip gi paprasta juo naudotis! Matyt, per paprasta ir šiuolaikinei elektronikai šį mechaninį signalą per sudėtinga suprasti :)
Turimi objektyvai kuo puikiausiai tinka, tiesą sakant, netgi kai kurie DX, aišku, ne visomis "zoomo" padėtimis ir ne visais fokusavimo atstumais, ir arba tik visiškai priverta diafragma, arba, pasitelkus nedidelę gudrybę, visiškai atverta .
Taigi, štai kaip jis atrodo:
Šio aparato užraktas yra elektroninis, nusėdus baterijai mechaniniu būdu veikia 1/250 greičiu (M250). Pasirinkimų tikrai daug:
B, M250, 8, 4, 2, 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000 ir 1/4000 sekundės, A raide pažymėtas automatinis greičio pasirinkimas.
Grįžtam prie bandymo. Jam panaudojau jau anksčiau dienoraštyje aprašytą paties pasigamintą užrakto greičio matavimo aparatą (
http://fotokudra.lt/aut_dienorasciain2.php?aut=16391&d=18813) ir tą patį metodą, kuriuo matavau FED-2, Liubitel 166 ir Agfa Billy Record užrakto greitį.
Štai gautų rezultatų lentelė:
Pirmiausia, mechaninis 1/250 s išlaikymas iš tikrųjų yra ilgesnis ir artimesnis 1/165 s. Jis skiriasi gera puse ekspozicijos žingsnio. Labai naudinga informacija, reiks įsidėmėti. Daugiau visi greičiai veikia kuo puikiausiai ir kuo tiksliausiai. Reikia pažymėti, kad tas pats 1/250 s išlaikymas elektronine užrakto versija irgi yra ilgesnis ir artimesnis 1/215 s, bet iš esmės šis skirtumas praktikoje nėra didelis. Įdomu, ar tai nėra susiję su tuo, kad mechaninis užraktas gal būt yra šiek tiek pavargęs.
Labai trumpų išlaikymų (1/1000 s, 1/2000 s ir 1/4000 s) matavimo rezultatai yra paveikti techninės paklaidos ir gautais skaičiais nelabai galima pasitikėti. Pirmiausia dėl to, kad mano pigaus kišeninio lazerio spindulys nėra taškas ir dėl jo diametro išmatuojamas ilgesnis laiko tarpsnis tarp dviejų elektroninių signalų, nei iš tikrųjų trunka išlaikymas. Ir kuo trumpesnis laiko tarpsnis, tuo ši paklaida reikšmingesnė matavimo rezultatams. Antra, šiuo atveju, kai abu kreivės pikai suartėja, tampa sunku grafike tiksliai vizualiai nustatyti signalo pradžią, ypač 1/4000 s greičio, čia pasiekiau galutinę savo metodo galimybių ribą.Vis tik galų gale netgi visai neblogai tokiai paprastai dėžutei, ar ne? Taigi, leidžiu sau manyti, kad trumpiausios užrakto greičio vertės atitinka teorines ir kad prireikus šiuos išlaikymus irgi galiu pasirinkti nedvejodamas. Nuotraukos parodys, kas teisus.
Pridedu teorinio ir išmatuoto užrakto greičio grafiką:
Palyginus jį su anksčiau gautais kitų fotoaparatų matavimų grafikais (
http://fotokudra.lt/aut_dienorasciain2.php?aut=16391&d=18825), Nikon FE2 yra tikslumo ir patikimumo čempionas. Juo fotografuodamas tikrai neturiu sukti galvos dėl skaičių. Dar bebandant šį fotoaparatą man jis kuo toliau, tuo labiau patiko. Dabar jau tikrai galiu teigti, kad šis prieš 30 metų pagamintas fotoaparatas yra puikus fotoaparatas ir visai gali būti, kad po 30 metų toks ir liks.
v.