Dorothea Lange

(1895/05/26 - 1965/10/11)

Dorothea gimė New Jersey, antros kartos vokiečių emigrantų šeimoje kaip Dorothea Margaretta Nutzhorn. Vėliau, kai 12-metės Dorothea tėvas paliko jos šeimą, ji atsisakė savo antrojo vardo ir paėmė motinos mergautinę pavardę. Tėvo išėjimas buvo vienas iš dviejų didžiausią įtaką jos gyvenime dariusių įvykių. Antrasis, didelę įtaką jos gyvenimui turėjęs atsitikimas, buvo poliomielitas, kuriuo ji persirgo būdama 7-ių ir to pasekoje sunkiai valdė kairę ranką ir šlubavo. „Tai mane formavo, rodė kelią, padėjo man ir mane žeidė”, apie savo nelaimes kalbėjo D. Lange.

Fotografiją Dorothea studijavo Kolumbijos universitete, New York’e. 1919 metais ji persikėlė į San Francisco kur pradėjo verstis fotografija kaip portretistė. Tačiau, Didžioji Depresija pakoregavo jos pasirinkimą ir ji pradėjo specializuotis dokumentinėje fotografijoje.

Dorotėja stipriai tikėjo fotografijos svarba ir darė tai tikslingai. Ji fotografavo nuo Didžiosios Depresijos nukentėjusias šeimas, o vėliau, Antrojo Pasaulinio karo metais internuotų japonų stovyklas.

„Migruojanti motina” - D. Lange (1936, Nipomo, Kalifornija)

Jos darbai buvo tokie taiklūs ir stiprūs, kad JAV vyriausybė pradėjo juos cenzūruoti. Vyriausybei kėlė nerimą, kad jos įtikinamos kenčiančiųjų nuotraukos gali sukliudyti stovyklų kūrimo planams.

Jei pastudijuotumėte D. Lange nuotraukas, pastebėtumėte, kad dažniausiai didesnį dėmesį ji skyrė žmonių nuotaikai, jų charakteriui ir laikotarpiui kuriame ji gyveno nei įvykiui esančiam tos nuotaikos priežastimi. Jos garsiausias darbas „Migruojanti motina” yra geras to pavyzdys ir tai pelnė jai pripažinimą.

Už puikias nuotraukas ji pelnė „Guggenheim Fellowship"[1] apdovanojimą ir buvo Anselio Adamso pakviesta prisijungti prie tokių fotografų kaip Minor Whiteir bei Imogen Cunningham ir dėstyti Kalifornijos Menų mokykloje.

Dorothea buvo viena iš žurnalo „Aperture” įkūrėjų. Jos darbai buvo spausdinti „Life” žurnale. Po jos mirties, jos vardu pavadinta mokykla Nipomo, Kalifornijoje, ten kur ji nufotografavo „Migruojančią motiną”.

Dorothea teko įveikti įvairiausias gyvenimo negandas, pradedant nuo neturtingos, imigrantų šeimos, kurią paliko tėvas, vėliau poliomielitas, pasaulis kur moters teisės ribojamos ir t.t. Tačiau jos matymas, užuojauta, jos troškimas fotografuoti ir nuotraukų pagalba pasakoti istoriją sukūrė palikimą gyvenantį ir po jos mirties.

Patyrinėkite jos darbus ir gal tai padės Jums tapti dar geresniais fotografais, o gal ir žmonėmis.

„Migruojanti motina” alternatyva - D. Lange (1936, Nipomo, Kalifornija)
Migranto Tenesio angliakasio duktė. Netoli Sakramento, Kalifornija

  1. Guggenheim Fellowship" - John Simon Guggenheimo Atminimo Fondo apdovanojimas skirtas JAV grandams. Juo apdovanojami „pademonstravę išskirtinius meninius gebėjimus ir kūrybingumą”. Nuo 1925 metų kasmet įteikiami keli šimtai šių apdovanojimų dviejuose skirtinguose konkursuose:
    - Piliečiams ir nuolatiniams Kanados ar Jungtinių Amerikos Valstijų gyventojams.
    - Lotynų Amerikos ar Karibų jūros piliečiams ar nuolatiniams gyventojams.  ↩


1. Nerijus Slesariūnas    (2012 05 30 09:38)  
Saunu yra i ka paziureti ....
Labai primine Kazio Daugelos fotografija ,kuri mano gyvenime paliko labai dydeli zenkla , formavo savimone kurioje atspindeta paskojimas apie zmones , kurie paliko savo krasta ,apleido ji ne savo noru .
pacituosiu ; Visi jie paliko namus genami baimes , kuri, kaip vagis atselino nakti, iselino i ju tarpa ir pasklido po visa sali.
Isejo sveiki ir paliege,suauge ir vaikai,seniai,nescios moterys ,isinese ir vystikluose suvystytus kudikius.Isejo zmones nuo arklo ir is mokyklos suolo , nuo baznycios altoriaus ,istaigos stalo ,universiteto katedros,tetro scenos.
O Lietuva uzpludo ateiviai kurie nepazino Desimties Dievo Isakymu.
Saunu kad galima palyginti K.Daugelos darbus sassajas ir izvalgas uzfiksuotas to laimecio objaktyvu nukreiptu i zmogaus dvasine busena ,jo laikysena.
p.s Labai dekingas R. Blavasciunui uz Kudroje nuolatos pateikiamus idomius straipsnius .
 
2. Hermis Preikštas    (2012 06 14 12:41)  
vertingos tokios nuotraukos