Kai pradėjau domėtis macro fotografija,atsirado poreikis kuo smulkiau pažinti fotografuojamus objektus.Paskutiniu laiku gana daug dėmesio skyriau ....vorams.
Anksčiau kažkaip nekreipdavau į juos dėmesio,o dabar kai pažvelgiau iš arčiau,vis labiau patinka fotografuoti šiuos daugiaakius padarus .
Interneto platybėse susiradau įvairiausių įdomybių iš jų gyvenimo.Pvz:
- kai kurių rūšių patelės po meilės žaidimų savo partnerius paprasčiausiai.......suėda ! Tik iš moteriškių to galima tikėtis J)
- kai kurių rūšių patinai pasidarė gudresni.Guolininko patinas prieš pradėdamas meilės žaidimus,pirmiausiai savo išrinktajai atneša grobį apipintą voratinkliu.Kol mylimoji lepinasi čiulpdama auką,bachūras greitai atlieka savo darbą ir dingsta iš akių :o)
- dar kiti patinai norėdami suvilioti patelę atlieka sudėtingus ritualinius šokius :o) Aukštai iškelia priekines kojas ir ritmiškai jomis siūbuoja :o)
- Kampavorio patelės visai nesistengia nužudyti patinėlio.Tuos vargšus taip išsekina patelių paieška,meilikavimasis ir meilės žaidimai,kad jie paprastai gauna galą kulminacijos viršūnėje arba iš karto po jos :o)
Pasirodo voro mezgamas tinklas yra unikalus reiškinys.Pagal savo fizines savybes voratinklinis šilkas yra labai artimas geros kokybės nailonui ir vienas gramas voratinklinio šilko masės gali būti ištemtas į 70 km ilgio nenutrūkstantį siūlą.Dar kitaip tariant,kiekviena kabanti bet kokios medžiagos tam tikro ilgio gija ima sverti tiek,kad nuo svorio nutrūksta.Voratinklinio šilko gija nutrūksta būdama 70 km ilgio, o plieno gija nutrūksta 35 km ilgio :o)
Indijos ir Ramiojo vandenynų salų gyventojai voratinklį naudoja.......žuvims gaudyti.Į žiedu sulenktą ir prie koto pritvirtintą medžio šaką patupdomas voras,kuris visą žiedo skersmenį užpildo voratinkliu.Gaunamas graibštas,kuriuo gaudomos žuvys.Voratinklis tiek tvirtas,kad išlaiko net iki 300g. svorio žuvis :o)
Paprastasis guolininkas - Pisaura mirabilis
Gaudomojo tinklo nerezga. Įdomi šio voro kopuliacija: patinėlis prieš poravimąsi sugauna ir atneša patelei apraizgytą grobį. Kol ši maitinasi, patinėlis ją apvaisina. Šios rūšies atstovai labai ėdrūs, pasižymi kanibalizmu – užpuola savo rūšies atstovus. Neretai patinėliai tampa patelių aukomis.
Keturdėmis kryžiuotis - Araneus quadratus
Gaudomuosius tinklus rezga ant žemų krūmų ir žolių stiebelių, neaukščiau kaip 1,5 m virš žemės. Per dieną voras slepiasi šalia tinklo įrengtoje varpelio formos slėptuvėje, kuri apačioje atvira ir su juo sujungta signaline gija. Anksti rytą ir vakarais jį galima aptikti tinkle, belopantį padarytas skyles
Ąžuolalapis verpstūnas - Aculepeira ceropegia
Dydis: patelė 12-14, patinėlis – 7-8 mm.
Veisiasi vasarą. Rezga apskritą tinklą, kuris būna apie 50 cm virš žemės
Paprastasis vapsvavoris - Argiope bruennichi
Pagrindinis šių vorų maistas yra žiogai.
Ištikus pavojui arba nukrenta ant žemės, arba minutę laiko staigiais judesiais siūbuoja tinklą. Tai labai gerai matyti palietus tinkle tupinti vorą žolės stiebu. Poravimosi metu patelė dažnai suėda patinėlį, tik retkarčiais jam pasiseka pabėgti.
Keturdėmis kryžiuotis - Araneus quadratus